Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Král Lávra

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Král Lávra
 
Název díla: Král Lávra
Datum vložení: 19.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Báseň Král Lávra pojednává o irském králi, který byl mezi lidmi oblíben, byl moudrý a lidem se v jeho království žilo dobře. Měl však jednu slabost. Stříhat a holit se nechával pouze jednou za rok. A holiče, který ho stříhal, nechal vždy popravit. Každý rok si holiči losovali, kdo tentokrát půjde krále ostříhat. Tentokrát padl los na mladého holiče Kukulína. Krále ostříhal a když ho vedli k šibenici, jeho matka šla prosit krále o milost. Matka králi vyčítala, jak může nechat zabít člověka, který se ničím neprovinil. Král dal Kukulínovi milost,ale pod jednou podmínkou, že nikdy nikomu neprozradí, co viděl, když krále stříhal. Mladík mu vše odpřísáhl a král ho jmenoval dvorním holičem. Holiče trápilo, že se nikomu nemůže svěřit s tím, co o králi ví. Matka si všimla, že chlapce něco trápí a naléhala, aby se jí svěřil. Doporučila mu, aby vyhledal v lese poustevníka, že ten mu určitě poradí a pomůže. Poustevník mu poradil, aby tajemství řekl do kmene staré vrby. Ještě ten večer se Kukulín vrbě vyzpovídal a hodně se mu ulevilo. Za nedlouho král uspořádal bál. Cestou na bál muzikant Červíček zjistil, že se mu z basy ztratil kolík. Zrovna šel kolem vrby, uřízl z ní větev a nahradil ztracený kolík. Když začal na bále hrát, basa zpustila: „Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec….“. Jakmile to král uslyšel, nechal muzikanta vyhodit. Od té doby lidé znali královo tajemství, ale nezanevřeli na něj. Měli ho pořád rádi, možná i víc než dřív.

Životopis spisovatele: Karel Havlíček Borovský
Hodnocení: (hodnotilo 785 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Král Lávra Havlíček Borovský, Karel 348 slov
Král Lávra Borovský, Karel Havlíček 233 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info