Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Křest svatého Vladimíra

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Křest svatého Vladimíra
 
Název díla: Křest svatého Vladimíra
Datum vložení: 19.3.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V této satirické skladbě se Borovský inspiroval Nestorovým Letopisem Ruským. Satira je zaměřena proti absolutismu. Děj se odehrává v 10. století. Báseň má deset zpěvů. Bůh hromu Perun, kterého car Vladimír považoval za svého sluhu, odmítl vykonat carův rozkaz, aby zahřměl na carův svátek. Za vzpouru proti Vladimírovi byl Perun zatčen a odsouzen k trestu smrti. Utopili ho v Dněpru. Po tomto činu poddaní odmítali poslušnost, nemuseli se nikoho bát, když nad nimi nikdo nehřměl. Dokonce odmítali platit daně, protože se neměli ke komu modlit. Car viděl, že lidé byli bez boha nemožní, proto vyhlásil konkurz na boha a do Ruska přijíždí různí zájemci.

Životopis spisovatele: Karel Havlíček Borovský
Hodnocení: (hodnotilo 137 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Křest svatého Vladimíra Borovský, Karel Havlíček 320 slov
Křest svatého Vladimíra Borovský, Karel Havlíček 129 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | HowToVideo.info | Cestovatelský Norimberk.info